Uncategorized

Gymy Kids Söyleşileri – Nuran Acar Bassenko

Gymy Kids - Nurdan Acar Bassenko

Sağlıklı yaşam koçu, yoga ve qi gong eğitimeni Nuran Acar Bassenko ile

 

Merhaba Nuran hanım, sizi tanıyabilir miyiz?

Geride bıraktığım yarım asırda o kadar çok şey yaşadım ki, şu an benden iki tane 25 ilk bir de 6 yaşında  yaramaz bir çocuk çıkartabilirsiniz.

Büyük bir kısmı Şile Ağva da doğa, deniz, sahil ve arkadaşlıkların en saf dönemlerini doya doya yaşamakla geçen çocukluğumun, hala birlikte olmaktan büyük keyif aldığım dostlarımı hayatıma katan, Amerika’da AFS değişim öğrencisi olabilmemi mümkün kılan Üsküdar Kız Lisesi dönemimin, Boğaziçi Üniversitesinde geçen o güzel yıllarımın sonrasında Visitur, Stur, Hilton otellerinde önce ülkemizde, ardından uzun yıllar uluslararası alanlarda görevler aldım. Evliliğim, kızım İrem’in, oğlum Kaan’ın doğumları, Boğaziçi, ITU gibi kıymetli okullarda aldığım görevler, ödüller ile süslenmiş bir kariyer derken, 24 saatimin de dolu olduğu bir hayatın içerisinde iş özel hayat dengesi için düzenli yaptığım qigong, taich, martial arts, yoga 18 sene boyunca bu alanda almaya doyamadığım eğitimler bana hem zamanımı daha iyi kullanmayı öğretti, hem de şu an yaptığım yeni kariyerime beni hazırladı.

Yeni bir dönem başladı desenize

Tabii. Bir yandan otelcilik ödülleri devam etmekteydi, ben ise daha yeni eğitimler peşinde koşmaktaydım.

Yoganın farklı türleri, çocuklar için yoga, renk ve ses terapisi, reiki, NLP, EFT energy çalışmaları, nefes teknikleri eğitmenliği ışığını yakaladım. Hindistan, Népal, Tibet, Tayland, Kamboçya, Arap Emirlikleri’nde eğitimler almaya ve vermeye başladım.

2015/ 2016 yine tamamıyla sağlıklı yaşam alanındaki çalışmalara ve yaşam koçluğuna ve TCDF Thai Child Development Foundation için projelere, kurumsal şirketlere ve gruplara programlar planlamaya, Barefoot AbuDhabi Children Dunyasi ve spécial needs children yoga healing programlarına yöneldim.

Ardından sırası ile Dubai, Angkor Zen’de yoga ,taichi ,qiqong ,pranayama ,reiki programi hazirlayip sundum.

Bodrum’a ne zaman taşındınız peki?

2018 Nisan ayında Dubai’den Bodrum’a taşınmamla beraber, hızla Bodrum’da kapalı grup programlarıma, özel yoga çalışmalarıma ve Gymy Kids Yaz Okulları Avantgarde Collection Yalıkavak kampüsü’ndeki öğretmenlik etkinliklerime devam ediyorum. Ağustos ayının başında Hindistan’da Santhi Yoga Institude Yoga TTC programı verip, sonra Bodrum’a döneceğim.

Kendinizi nasıl tarif edersiniz?

Kendimi geliştirmeye çalışan ve bildiğim her bilgiden de insanların faydalanmasını isteyen paylaşımcı bir yapım var. Paylaşmak erdemlice özen göstermektir bana göre. Detaylarda bütünü, bütünde de adım adım detayları gören bir tarzım var hep. Umutlu ve meraklı, araştırmacı analitik cesur bir sunucu, sonuçlar ne olurda olsun tecrübelerine sahip çıkan, koşulsuz sevgi ile duygularını kabullenen, şükreden, değişim dinamiklerinden korkmadan deneyerek öğrenen, sabırla yoluna devam eden, bazen inatçı, mükemmeli yakalamak adına ilişki ve projelerde, ama çoğunlukla neşe ile yaşamı kucaklayan, kutlayan bir tiyatrocuya varan biri olarak tarif edebilirim kendimi.

Sanırım kısaca ben yer ve gök arası yatay dikey dairesel yürüyen, dinlenen, tırmanan ,atlayan, zıplayan ve uçabilen gezgin bir ruhum özgürce. Bazen eski olgun kuvvetli, bazen yepyeni taze kuvvetlenen.

Doğu felsefesinin sizi en çok etkileyen yönleri nelerdir?

Doğu felsefesi Konfüçyüsçülükten, Mahayana Budizmi’nden ve Taoizm’den gelmektedir. Esas olarak Asya’da, daha çok Çin felsefesine dayanmaktadır, fakat Asya’nın hemen hemen her ülkesinde yaşadığımda gözlemlediğim  koşulsuz sevgi ve enerji frekanslarını doğa ile birleştirmeleri. Benim de özümde olan değerleri daha iyi anlamama neden oldu. Hayata ve hayatın faktörlerine olan kabullenmişlik beraberinde kolektivizmi gerçekten en doğru sekliyle yaşatıyor insana. Doğu felsefesinin temel ilkesi birlik.

Bu kozmolojik birlik, yaşamın ebedi gerçeklere doğru ilerlediği yolculuğun ana noktasıdır. Yaşam yuvarlaktır ve çevresindeki her şeyle tekrara girmesi önemlidir. Etik; davranışa dayalıdır ve bağımlılık içten dışa doğrudur. Kurtulabilmek için, iç benlik öncelikle çevresindeki dünyadan serbest bırakılır. Sahte “ben” konseptinden kurtulmaya ve gerçek “ben”in keşfedilmesinde anlam bulmaya çalışırken, gruplara, topluma veya insanların eylemlerine ve düşüncelerine daha fazla odaklanır. Biz kavramı insanı anlamı bulmaya götürür ve bir arada yaşanan manevi yolculukların toplamıdır. Sahip oldukları şeylerden memnun olma sevgiyle ve ışığı ile, ben Asya’da yaşarken, evrenle doğayla birlikte çalışma anahtarını aldım. Erdemli yasamak daha anlamlı, sürekli, düzenli bir merkez oldu hayatımda.

Gündelik hayatımızda uygulanabilir ipuçları verebilir misiniz?
Sizin kesinlikle düzenli bir ritüel olarak yapın dediğiniz şeyler ne olur?

Fiziksel ve ruhsal sağlığınız için yaşam tapınağınız olan bedeniniz ile konuşmayı ve onu gerçekten anlamayı amaçlayın. Siz hiç karaciğerinize yada kalbinize günaydın dediniz mi ? Ya da beyninize ‘şimdi sırası değil önceliğim bu’ dediniz mi gülümseyerek? Sağlıklı yaşam önce vücudunuzu bol oksijen ile beslemekle, dengeli düzenli nefes alma teknikleri ile güne başlamakla kanıtlanır ve omurganıza ,kaslarınıza  ve tüm bedeninize gerinme, uzatma, denge, dayanıklılık katacak sportif aktiviteler ile göstereceğiniz özen ve sevgiyle devam eder. Her gün  yapacağınız 1 dakikalık şükür yada olumlama meditasyonu, minimum 7 dakika qiqong, tai chi ve 30 dakikalık yürüyüş, yüzme, yoga, pilates, fitness hareketleri değişimli olarak ve birbirini tamamlayıcı şekilde programlanarak evrensel güç ve enerjilerle kendinizi uyumlayabilirsiniz.

Sonra mutfak dolaplarınızda yapacağınız iz size sonsuz enerji kaynağı getiren yiyecek ve içecek düzenlemesi ile sağlıklı farkındalıklı beslenme ile devam edin ve mühim bir not: rengarenk olsun öğünleriniz. Yediğiniz her şeyi şükür duygusu ve  iyileştirici enerjisi ile bolca çiğneyerek hazmetmeyi ihmal etmeyin. Size ait yaşam motivasyonunuzu tetikleyen bir müziğiniz olsun güne başlarken kıpır kıpır içinde cesaret, güven, ışık ve sevgi barındıran. Hiç dans etmeyi denediniz mi sabah sabah? Yalnız değilseniz inanın ev halkı önce garip garip bakacak ve katılacak size sonra kocaman bir kucaklama ile başlayacak gününüz. Hayatınızdan neşeyi eksik etmeyin çünkü o en güzel bulaşıcı hastalık.

Kokuların gücünü keşfedin: aromatik bitkilerden elde edilen yağlar fiziksel, duygusal ve manevi sağlığı güçlendirmek amacıyla çokça kullanılıyor artık. ”Aromaterapi” delisi olun demiyorum ama size hayat gücünüzü kazandıran bir kokunuz olsun güne başlarken ve her mevsim değiştirin bu kokuyu. Bunu kendi kişisel parfümünüz, odanızın parfümü yada yaşamınızın kokusu haline getirin: güzel kokan her şeyin iyileştirici etkisi olduğunu, gerçek sağlığa ve her türlü dengeye giden yolda iyi bir rehber olduğuna inanın.

 

Sevgi ve teşekkürlerimiz ile